Projekt LISTEN se chýlí ke svému závěru

Mezinárodní projekt LISTEN zaměřený na problematiku sociální inkluze v předškolním vzdělávání, a především začleňování znevýhodněných dětí s využitím přístupů mezigenerační solidarity, se přehoupnul do své finální fáze.

UZAVŘENÍ BEZPLATNÉHO VZDĚLÁVACÍHO KURZU

V druhé čtvrtině roku proběhl bezplatný vzdělávací kurz zaměřený na téma sociální inkluze v předškolním vzdělávání. Kurz proběhl na online platformě, byl dostupný v angličtině i češtině a za ČR se ho zúčastnilo celkem 33 pedagogických pracovníků a 9 dobrovolníků.  Po ukončení projektu budou výukové materiály kurzu volně dostupné skrze naše webové stránky.

KOMUNITNÍ AKCE

V červenci jsme také uzavřeli cyklus komunitních akcí pořádaných v rámci projektu LISTEN v našich i partnerských dětských skupinách. Poslední komunitní akce proběhla 12. července v naší podolské dětské skupině Jesle Little Heroes. I přes vysoké letní teploty se rodiče a děti sešli ve velkém počtu a vyzkoušeli si jednu z aktivit navrženou v rámci projektového výstupu LISTEN Toolkit, což je soubor učebních plánů pro inkluzivní aktivity s komunitním přesahem. Tématem setkání byla rodina, a tak děti s pomocí rodičů vytvářeli své obrazové rodokmeny. Chvil, kdy se děti unavené horkem svlažovaly na zahradě, pak rodiče využili k vzájemnému poznávání se a diskuzi. Akce se celkem zúčastnilo 18 dětí ve věku 1 až 6 let a více než 15 dospělých.

ZÁVĚREČNÁ KONFERENCE PROJEKTU LISTEN

Dne 5. října proběhlo závěrečné představení projektu LISTEN veřejnosti v rámci 3. národní konference Asociace provozovatelů dětských skupin, jíž jsme hrdým členem. Zaměření projektu tak ovlivnilo témata konference, která se věnovala mimo jiné otázkám inkluze zranitelných dětí a potenciálu, který dětské skupiny představují v rámci budování komunity. Na konferenci v rámci diskuzních panelů vystoupily např. paní Monika Náplavová, předsedkyně spolku Máte na víc, z.s., který v Břeclavi provozuje dětskou skupinu Školička Břeclav zaměřenou na péči o děti s různými typy neurovývojových oslabení, či Kateřina Karbanová z neziskové organizace Letokruh, která sdílela své zkušenosti s mezigeneračními aktivitami mezi dětmi a seniory.

POSLEDNÍ JEDNÁNÍ PARTNERŮ V TURÍNĚ

Jen tři dny po závěrečné konferenci v Praze se uskutečnilo poslední mezinárodní setkání partnerů projektu LISTEN v italském Turíně, na kterém Family and Job zastupoval tříčlenný tým Kateřina Jarolímková, koordinátorka projektu za Family and Job, Michaela Nesměráková, metodička a supervizorka dětských skupin, a Jana Faltýnková, ředitelka dětské skupiny Korálky. Byl to krásný závěr této mezinárodní cesty za inkluzí, mezigenerační spoluprací a budováním komunity, který zahrnoval inspirativní návštěvu centra předškolního vzdělávání a péče Polo del Dialogo a výchovné farmy Cascina Falchera, provozovaných naším projektovým partnerem Liberitutti Cooperativa Sociale, a také návštěvu humanitární organizace Sermig.