Kdy jsou ženy po porodu fit?

Studie ukazují, že se ženy potřebují zotavovat po porodu minimálně rok. Celebrity nám ale dokazují, že za 6 týdnů může být žena fit. Jak je to ve skutečnosti?

Tyto výsledky ukazuje britský průzkum, jak si v této otázce vede ČR?

Obecně se říká, že u novopečených maminek by se mělo vrátit vše do „normálu“ již do 6 týdnech po porodu.

Podle Royal College of Midwives (RCM, Univerzita porodních asistentek) nepřidá na sebevědomí maminek po porodu to, jak jsou ve stejných rolích prezentovány celebrity.

Maminky si tak často naivně myslí, že normální doba na to, aby se jejich tělo vrátilo do původního stavu, trvá asi 6 měsíců.

Doktorka Julie Wray ze Salfordské Univerzity zpovídala ženy 2-3 týdny po po porodu, dále pak ženy 3 měsíce nebo 6 – 7 měsíců po popordu. Tímto chtěla získat objektivní informace o psychickém i fyzickém stavu různých žen po porodu v jednotlivých obdobích.

Právě na základě těchto rozhovorů usoudila, že mnohdy trvá až rok, než se žena po porodu naprosto zotaví.

„Nové maminky, se kterými byl dělaný rozhovor, uvedly, že úplné zotavení po porodu do 6 týdnů je pouhá fantazie“.

Mimo jiné také upozorňuje na známky nespokojenosti nových maminek s poporodními službami v nemocnici. Některé z nich si stěžovaly na nedostatečnou péči od svých porodních asistentek či praktického lékaře po uplynutí 6 neděl, ať už v otázce chybějící prohlídky či nedostatečné konzultace a poradenství.

Studie Dr. Wray také prokázala, že poporodní pobyt v nemocnici může mít někdy negativní vliv na psychické rozpoložení maminek a ovlivnit tak radost či oslavy z narození dítěte. Toto by prý mohlo být mj. ovlivněno především nepřetržitým prouděním návštěv a neempaticky nastavenými předpisy a pravidly v nemocnicích.

Sociální podpora při adaptaci na novorozeně a péči o něho v prvních dnech po příchodu domů, se v posledních letech taktéž změnila. V minulosti byly ženy poučeny o tom, jak se správně o dítko starat, jak ho například koupat apod. Propuštěny z nemocnice domů byly až tehdy, když se na to cítily být připraveny.

V současnosti je možné opustit nemocnici již po 6 hodinách od porodu a mnohé z žen si připadají „jako by byly vhozeny do vody bez schopnosti plavat“.

Průzkum doktorky ukazuje, že je třeba zlepšit nemocenské služby, které by se měly více přizpůsobit potřebám žen a lépe je připravit na realitu.

Ženy mají pocit, že zotavení se po porodu (fyzicky i psychicky) trvá déle než pouhé šestinedělí, a proto by potřebovaly odbornou pomoc a podporu mnohem déle.

Nicméně vládní škrty, špatné financování a nedostatek porodních asistentek znamená, že zlepšení poporodních služeb v nemocnici zůstává prozatím v nedohlednu. Profese porodnictví by přitom měla zlepšit stav nabízené péče, protože právě ta je tolik klíčová pro ženy a jejich děti.

Univerzita porodních asistentek (RCM) tento průzkum velice ocenila.

Sue MacDonald – vedoucí oddělení školství a výzkumu RCM uvedla: „Jsme si vědomi toho, že tvrzení o poporodním období byla vždy tak trochu pohádka. Často se nedokážeme vžít do kůže každé ženy tak, jak bychom si přáli. Společenství porodních asistentek je schopno pomáhat matkám i v domácnostech po příchodu z nemocnice, bohužel však ne vždy a za každých okolností a matky jim to neulehčují tím, že mnohdy opouští nemocnici příliš brzy po porodu“.

„Novopečené maminky často trpí například bolestmi zad nebo jsou vyčerpány únavou. Toto by se mohlo považovat za nejzávažnější problémy, kterým maminky čelí. Ve skutečnosti tyto problémy nejsou zdaleka ty hlavní“.

Fyzické zotavení je samozřejmě jen jedna strana příběhu. Ženy však potřebují připravit i po té psychické stránce, například být připravena na změnu sebepojetí a novou roli – být matkou, což je ještě mnohem těžší pro ty maminky, které byly před porodem zaměstnány.

Mnohé z nich cítí nátlak okolí – dostat se na nohy co nejdříve po porodu. Poté je určitě velmi frustrující vidět například celebritu Amandu Holden, která vypadá fantasticky jen pár týdnů po porodu, u kterého dokonce málem zemřela.

Podle studií si ženy po porodu prochází hodně nepříjemnými pocity, ale obecně se s tím vyrovnávají poměrně dobře, protože si myslí, že je to zkrátka normální. CRM provádí své vlastní studie účelně, aby se ujistila, že diskomfort v těchto situacích není normou.

Zdroj: přeloženo z článku: http://www.dailymail.co.uk/health/article-2102517/Women-need-year-recover-childbirth-study-finds.html