Jak slaďovat práci s rodinou od roku 2017?

Pokud se chcete vrátit v současné době do zaměstnání dříve jak ve 2 letech vašeho miminka, určitě řešíte dilema „kam s ním“. Současná legislativa totiž umožňuje pracujícím rodičům dětí do 2 let využívat zařízení předškolní péče pouze na 46 hodin měsíčně – pokud se ovšem nechtějí vzdát rodičovského příspěvku. A tak složitě vymýšlí hlídání za pomocí babiček, ostatních maminek, náhradních maminek a předražených chův. Ne ale každý má to štěstí, že má babičku v docházkové vzdálenosti a ještě důchodového věku, anebo neomezenou kreditku!

Tato situace se ale podstatně změní a to novelou zákona o státní sociální podpoře, která vstoupí v platnost 1. 1. 2017. Co tedy novela, kromě zrušení podmínky sledování docházky dítěte v předškolním zařízení, nabízí? Především Zrychlené čerpání rodičovského příspěvku, které umožní zvolit rodičům výši a délku čerpání podle jejich aktuální situace. V současné době jsou 3 možnosti čerpání, novela přináší i čtvrtou. Tato možnost zvyšuje horní hranici příspěvku na 32.640 Kč měsíčně s čerpáním v průběhu 6 měsíců.

  • Speciální úpravu rodičovského příspěvku v případě dítěte svěřeného do střídavé péče rodičů
  • Zrušení souhlasu obou rodičů se zpracováním osobních údajů
  • Zrušení diskriminačního opatření pro osoby bez denního vyměřovacího základu s nemožností volby výše a délky čerpání příspěvku

Takže pokud se chystáte vrátit do práce, začněte se poohlížet po jeslích či dětské skupině již nyní, aby se na vás po Novém roce dostalo! A pokud hledáte kvalitní zařízení, nechte se inspirovat naší mapou provozovatelů https://familyandjob.cz/sit-provozovatelu/.

Zdroj: Práce a sociální politika, noviny MPSV, ročník 13, číslo 7-8, 13.7.2016