Jak se žije maminkám v Rusku?

Ruské matky mají nárok na 140 dní mateřské, 70 dní před a 70 dní po porodu, v případě dvojčat se počet dní zvyšuje na 194. Mateřská činí 100 % mzdy. Do 18 měsíců dítěte je poté rodiči, který o dítě pečuje, vyplácen příspěvek ve výši 40 % příjmu. Pokud chce matka nebo otec zůstat doma s dítětem až do jeho tří let, musí mu zaměstnavatel místo podržet.

Předškolní vzdělávací instituce jsou v Rusku určeny dětem ve věku od 2 měsíců do 7 let. V současné době řeší předškolní zařízení v Rusku především tyto problémy:

  • Nedostatek financí, které mají vliv na snižující se mzdy učitelek a zvyšující se školkovné
  • Rozdílnou úroveň vzdělávání ve městech a na vesnicích

V období 1988 – 1998 se porodnost snížila dvojnásobně a odpovídajícím způsobem se snížil také počet dětí v předškolních zařízeních. Počet dětí navštěvujících mateřské školy se snížil o 54 % a počet mateřských škol a vychovatelů se snížil o 31 %. Je to způsobeno rovněž tím, že v poslední době je rozšířena praxe výchovy předškolních dětí doma.

ruska-maminka-2

V ruském Petrohradě žije 30 brunetka Maria, která se stará o dvě děti ve věku 7 a 5 let a která nám přes FB kráttce napsala svůj příběh. „Před půl roku jsme se s manželem rozvedli a já jsem se rozhodla vrátit se k rodičům. Matka i otec jsou již v důchodu a velice mi s oběma syny pomáhají, i když je to pro ně velice náročné. Za to si jich velice vážím. Dříve jsem pracovala ve školce, ale kvůli financím jsem se rozhodla změnit zaměstnání. V současné době pracuji v klenotnictví Pandora. Pracovní doba není pevná, 4 x týdně pracuji 10 hodin denně, z domu odcházím velice brzy a domů chodím v pozdních hodinách. Moje matka mi pomáhá vypravit děti do školy a připravit je na vyučování. Chůvu ani samostatný byt si nemohu dovolit /pronájem bytu 1kk vyjde v Petrohradu na cca 20 tis rublů měsíčně/. Vydělávám 35 – 40 tisíc rublů měsíčně / 13.643 – 15.592,-Kč pozn. redaktora/, můj bývalý manžel mi platí alimenty ve výši 20 tisíc rublů /7.776,-Kč pozn. redaktora/, chlapce si bere vždy na 2 víkendy měsíčně. Já osobně nemám příliš volného času, musím pracovat, abych si našetřila nějaké peníze do budoucna.