Svobodné maminky: 12 tipů pro šťastný život

Být svobodnou matkou je ta nejtěžší věc, kterou jsem doposud zažila. Pokaždé, když si myslím, že to zvládám, život mi hodí klacky pod nohy a já si rázem vzpomenu, že jsem studentka na rodičovské dovolená, jejíž životní osnova bude pravděpodobně pěkně krkolomná po zbytek jejího života. Myslím si, že následující text je ale do jisté míry určen všem maminkám.

Ztratila jsem domov a od té doby se stále stěhovala za prací. Zkoušela jsem budovat kariéru a zároveň se snažila být dobrým rodičem. Jednu věc jsem se ale během této cesty naučila – existuje několik důvodů proč by matky a jejich děti neměly přestávat mít radost ze života. Je naprosto klíčové si uvědomit, že naše vlastní zdraví a štěstí jsou životně důležité – díky tomu můžeme být našim dětem nablízku, vychovávat je a dohlížet na ně zatímco nám rostou před očima a být pro ně vzorem. Nemusíme být perfektní, ale musíme dbát i samy o sebe, abychom se mohly dobře starat o naše děti.

Tady uvádím několik příkladů, o kterých si myslím, že bychom je my jako svobodné matky měly následovat.

1. Navazování a udržování kontaktů se svobodnými matkami

Určitě máte ve Vašem okolí alespoň jednu kamarádku či známou, která je stejně jako Vy svobodná maminka a pečuje o své dítko. S takovým člověkem je dobré se často vídat, protože jen málokdo se bude umět vcítit do Vaší kůže a situace stejně dobře jako člověk, který prožívá podobné chvíle. I přestože je to člověk, v jehož blízkosti musíte usilovně přemýšlet nad společným tématem k hovoru, určitě se čas od času najdou situace, kdy oceníte jeho společnost nebo si vzájemně vypomůžete s hlídáním dětí.

2. Krátká vzdálenost do práce

Pokud Vám to situace dovolí, zkuste si najít zaměstnání a školské zařízení pro Vaše děti v blízkosti Vašeho bydliště. Není nad to mít místo práce v docházkové vzdálenosti od domu a ušetřit tak v nějakých případech až hodiny času dojíždění. Budete mít více času sama na sebe či na hraní s Vašimi dětmi, které to jistě také velmi ocení.

3. Alespoň jedna chůva

I když máte pocit, že hlídání nepotřebujete, je dobré mít někoho osloveného v záloze pro mimořádné situace jako například v případě, kdy dítě onemocní a Vy ani nikdo další z Vaší rodiny a okolí zkrátka nemáte čas ani možnost zůstat doma a o děti se postarat.

4. Nebraňte setkání dítěte s druhým rodičem

Snažte se dělat, co je ve Vašich silách, aby Vaše dítko mohlo vídat druhého rodiče, pokud o to alespoň trochu stojí. I kdyby to mělo být krátké setkání při společné večeři nebo při společně strávené chvíli na prolézačkách v parku, bojujte za to, aby Vaše dítě mohlo mít pocit, že má oba rodiče, kteří ho milují. Nezapomínejte, že Vaše vzájemné spory nejvíce ubližují právě Vaší ratolesti a je to ta osoba, která si to nejméně zaslouží. Když uvidíte Vaše dítě šťastné, jisto jistě i Vy samotné budete zářit štěstím.

5. Skříňka na Váš stres během rozvodového procesu

Pokud se zrovna nacházíte ve fázi rozvodového řízení, naučte se stres, který tyto chvíle s sebou přináší, zamknout do speciální skříňky a nechte ho tam alespoň v době, kdy trávíte čas s Vašimi dětmi. Děti takové stresy velmi lehce vycítí a ovlivňuje je to více, než si dokážete představit.

6. Víkendová péče

I přestože chcete mít pevně pod kontrolou rozvrh Vašeho dítěte v průběhu školních dní a nezanedbat tak školu nebo jiné povinnosti, které Vaše dítě má, nedopusťte, aby byl Váš společný čas omezen pouze na dny v týdnu. Nechcete si přeci nechat ujít volný čas o víkendu s Vaším dítětem, který můžete využít pro různé druhy her či jiné formy trávení volného času. Na takové chvíle se nejraději vzpomíná na rozdíl od školních a pracovních dnů. Lehce byste se pak mohla stát rodičem, kterého Vaše dítě vnímá jako „toho přes nezáživné a nepříjemné záležitosti“. Domluvte se tedy na střídavé péči tak, aby to bylo spravedlivé a dítě s oběma rodiči zažilo příjemné chvilky i plnění povinností.

7. Chvilka pro sebe

Najděte si chvilku pouze sama pro sebe, i kdyby to měla být pouze hodina či dvě. Prospějete sama sobě a Vaše děti budou mít alespoň příležitost uvědomit si, že jim chybíte.

8. Pauza od vaření

I přestože jste vášnivá kuchařka, dopřejte si oddych od plotny a alespoň jednou týdně připravte vašim dětem k večeři studenou svačinku – toast či sendvič. Uvidíte, že to nakonec oceníte nejen Vy, ale i Vaše děti, které díky tomu konec konců třeba dostanete do postele mnohem dříve a vyčarujete zase pár minut navíc jenom pro sebe.

9. Moudré rozpravy o hodnotě peněz

S narůstajícím věkem by si Vaše dítě mělo začít uvědomovat hodnotu peněz a že nic není zadarmo. I když se mu to nebude pěkně poslouchat, mělo by pochopit, že jako matka samoživitelka to máte trochu obtížnější než rodiny, kde fungují oba rodiče a musí se tedy více zvažovat za co stojí utrácet a naopak. Jednou z efektivních metod je zavedení kapesného a pokud dítě něco usilovně chce, mělo by být schopno si našetřit a koupit si to ze svých našetřených úspor, aby pochopilo, že vše něco stojí.

Toto téma může být samozřejmě velmi citlivé, protože děti mají tendenci srovnávat se s ostatními a nechtějí být v něčem pozadu. Proto samozřejmě volte vhodná, šetrná a motivující slova tak, abyste dosáhla nejvyššího efektu. Nezapomeňte vždy dítě ubezpečit v tom, že Vám žádná velká finanční tíseň nehrozí, zbytečně by se tím trápilo.

10. Rozvojové aktivity

Pokud si to můžete dovolit, snažte se, aby Vy ani Vaše dítě nestrádalo na rozvojových či pohybových aktivitách. Pokud jste nadšená cvičitelka zumby – jen ať nezmeškáte svou první lekci! Pokud Vaše dítě miluje fotbal – ať už je na prvním tréninku! Je důležité dopřát si čas na to, co nás v životě baví a naplňuje.

11. Nemít životního partnera neznamená být automaticky nešťastný

Bylo by příjemné sdílet svou domácnost s partnerem? Samozřejmě, že bylo, ale není to samozřejmost. Musíme se naučit přijímat život tak, jak nám ho osud nastavil a umět žít okamžikem a věřit v pozitivní budoucnost. V některých případech nefunkčních rodin je dokonce lepší, když dítě vyrůstá s jedním rodičem, než když je svědkem neustálých roztržek a nedorozumění. Umíme si jistě představit jaký druh vztahu by naše dítě v dospělosti asi vyhledávalo. Šťastny můžete být i samy, bez partnera, vše záleží na tom, jaké podmínky a okolnosti vytvoříte a jak se dané situaci přizpůsobíte. Stejně tak to poté bude vnímat Vaše dítě.

12. Akceptujme, že nikdo není dokonalý

Na světě zkrátka není nikdo, kdo by měl vždy a za všech okolností všechno pod kontrolou. Zažíváme lepší a horší období a máme plné právo jednou za čas něco pokazit, a dokonce si i pobrečet do polštáře, když se nám zrovna nedaří. Pokud se s touto myšlenkou smíříte a budete akceptovat, že děláte vše co je ve Vašich silách, brzy ucítíte, že se Vám začne žít snadněji a také Vaše děti budou šťastnější.

 

Zdroj: http://www.workingmother.com/strategies-for-single-working-moms-happier-life?src=SOC&dom=fb

autor: Laura Lifshitz, 25.8.2016