Family and Job fandí mámám

                    
Dva dobročinné projekty se spojily, aby pomáhaly samoživitelkám…

Pět maminek samoživitelek, pět komplikovaných životních příběhů, pět seznamů potřebných věcí. Na tom je postavený dobročinný projekt Fandi mámám. S ním přišly moderátorky hlavní zpravodajské relace TV Barrandov Petra Květová Pšeničná a Žaneta Slámová. Pro maminky zajišťují materiální pomoc, která jim ulehčí v jejich aktuální tíživé situaci. Za tři měsíce se jim podařilo pomoci již deseti konkrétním maminkám a připravují další, již třetí, kolo pomoci!

Princip projektu Fandi mámám tedy stojí na zprostředkování věcí, na které vybraným maminkám samoživitelkám již nezbývají finance – například nové aktovky do školy, sportovního vybavení, plen, potravin, nábytku nebo domácích spotřebičů. „Chceme tím dosáhnout toho, aby okolí tyto maminky vnímalo jinak, aby jejich děti nebyly vyloučené z kolektivu,“ říká jedna ze zakladatelek projektu Petra Květová Pšeničná.

A Žaneta Slámová ji doplňuje: „Zároveň chceme změnit pohled na maminky samoživitelky jako na ty, co se do složité životní situace dostaly samy – špatným výběrem partnera. Na zplození dětí jsou vždycky potřeba dva, přitom životní situace, do které se maminky dostávají, je okolím často vnímána jako jejich chyba.“

Od února 2017 navázal projekt Fandi mámám úzkou spolupráci s projektem Family and Job, který řeší slaďování rodinného a pracovního života. „Věříme, že tak pomůžeme maminkám samoživitelkám nejen materiálně, ale že se nám společně podaří zlepšit dlouhodobě jejich nelehkou situaci, a to především tím, že jim ambasadorky z Family and Job pomohou najít uplatnění na trhu práce nebo místo pro jejich děti ve školce,“ říkají Petra se Žanetou.

Díky rozsáhlé síti soukromých školek a dětských skupin a ambasadorek Family and Job se bude moci ještě více rozšířit pomoc konkrétním maminkám z jednotlivých regionů. Daniela Vašíčková, zakladatelka Family and Job říká: „Díky nově vznikajícím dětským skupinám, které jsou finančně dostupnější a přijímají děti od 1 roku, mohou maminky nastoupit do zaměstnání dříve a nečekat tak na mateřskou školku, která je zpravidla dostupná dětem až od 2,5 let. Ulehčí to nejenom jejich finanční situaci, ale je to také prevence těžkého návratu na pracovní trh, který může být po delší mateřské dovolené velmi náročný. Díky spolupráci našich organizací teď umocníme radost maminek našich projektů, které najdou nejenom prostor na své profesní aktivity, ale pocítí materiální i duševní pomoc zvenčí. Věřím, že takový pocit jim přinese novou a svěží chuť do života.“

Společně s kolegyní Barborou Chaloupkovou – metodičkou dětských skupin, zapátrají po maminkách i v dalších projektech, které se zaměřují na podporu rovnosti mužů a žen na trhu práce. Do nich se zapojují desítky žen, jež chtějí zapracovat na svém profesním portfoliu, a zvýšit tak šanci na uplatnění ve svém oboru, mnohdy právě po mateřské dovolené. „Je skvělé, když se spojí dvě organizace, jejichž hlavním cílem je pomáhat lidem v nelehkých situacích a na základě spolupráce mohou malými krůčky docílit velkých činů.“ Dodává Barbora. Obě organizace se teď mohou těšit z nadcházejících společných aktivit, které je v nejbližších měsících čekají.

Projekt Fandi mámám spustily Petra a Žaneta prvního listopadu loňského roku. Za tři měsíce získaly přes třináct set fanoušků na Facebookových stránkách projektu www.facebook.com/fandimamam/. Maminkám od té doby dorazilo na sto balíčků s materiální pomocí, o projektu informovala TV Barrandov ve svém zpravodajství, zájem mají také časopisy. Samy moderátorky nečekaly, že se jim během tak krátké doby podaří sehnat tolik materiální pomoci pro první desítku maminek. „Nevěřily jsme vlastním očím, když ze seznamů přání vyškrtávaly dárci i takové věci jako šatní skříň, vysavač nebo dětské brusle. Na ty větší a dražší věci se třeba spojila parta kamarádek nebo kolegů, kteří spolu sedí v jedné kanceláři. A z toho máme upřímnou radost,“ říká s úsměvem na rtech Petra.

„Věříme také, že náš projekt do budoucna může ve společnosti změnit pohled na maminky samoživitelky a přispět i k lepší morálce v placení výživného. Ohledně toho jsme teď navázaly úzkou spolupráci s projektem Alimenty dětem.cz , který bezplatně pomáhá získat ženám peníze, na které mají nárok,“ uzavírají obě moderátorky.

Kontakty:

Info@fandimamam.cz,

www.fandimamam.cz, www.facebook.com/fandimamam

Žaneta Slámová (35 let)

Působila jako moderátorka zpravodajství TV Barrandov (Naše zprávy, Exploziv), na stejné televizní stanici  moderovala svoji talkshow Žaneta-show.Vystudovala inženýrský obor ekonomie a management na Provozně ekonomické fakultě České  zemědělské univerzity v Praze a pracovala také 8 let v oblasti marketingu vydavatelství časopisů. V současné době je na mateřské dovolené s tříměsíční dcerkou Josefínou.

Petra Květová Pšeničná (31 let)

V současné době moderuje Naše zprávy na TV Barrandov, na této televizní stanici působí osm let. Za tu dobu prošla jako moderátorka, reportérka nebo scénáristka mnoha pořady od zpravodajských formátů po  dokumentární cykly nebo life-stylové pořady (dokumentární cyklus Tajemství, magazín Otázky dne, 60  minut, Mailem, poštou, mobilem, publicistický magazín Bez cenzury a jiné). Zároveň je externí redaktorkou  časopisů Instinkt a Interview. Vystudovala Fakultu humanitních studií na Univerzitě Karlově v Praze. Doma  má dvouletého syna Matěje.

Zdroj: Fandi mámám a Family and Job z.s.