Lepek je bílkovina, kterou obsahují některé druhy obilovin, jako je pšenice, špalda, žito, ječmen a oves. Potraviny obsahující lepek by měly být zaváděny do jídelníčku dětí nejpozději do ukončeného 7. měsíce věku dítěte. Ale jak nejlépe lepek do stravy zavést? A jak se projevuje alergie?
Lepek je optimální zavádět ještě v době, kdy je dítě zároveň kojeno, protože kojení umožňuje lepší potravinovou toleranci. Potraviny s obsahem lepku se dají zavádět ve formě hustých obilných kaší. Obilné kaše lze připravovat z krupice nebo instantních kaší. Zavádění jednotlivých druhů by mělo být prováděno postupně s rozestupem minimálně tří dnů, kvůli zjištění případné nežádoucí reakce na danou potravinu.
Kdy je nutné vyřadit potraviny s lepkem z dětského jídelníčku?
V seznamu alergenů najdeme lepek pod číslem 1 s názvem „Obiloviny obsahující lepek“. U dětí se může vyskytnout alergie na lepek, která se projevuje velmi rychle po konzumaci problémy s trávicí soustavou (nevolnosti, nadýmaní, průjem) nebo také kožními a dýchacími problémy. Po potvrzení alergie lékařem je třeba vyřadit potraviny s obsahem lepku z jídelníčku dítěte.
Dalším případem pro vyřazení lepku je celiakie, která není alergií na lepek. Celiakie je onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku, který v těle spouští nepřiměřenou imunitní reakci. Při konzumaci lepku dochází k poškození střevní sliznice a funkci střeva. Celiakie se může objevit v jakémkoliv věku. Mezi projevy celiakie u dětí do 2 let patří průjmy, křečovité bolesti břicha a neprospívání. U starších dětí s neléčenou celiakií jsou projevy méně nápadné, mohou se projevovat opožděným tělesným nebo psychickým vývojem. Po potvrzení celiakie lékařem je léčbou dodržování bezlepkové diety.
Závěrem je důležité podotknout, že potraviny obsahující lepek nejsou pro naše tělo škodlivé, pokud nemáme celiakii nebo alergii na obiloviny obsahující lepek.
Článek byl zpracován v rámci projektu Zdraví pro nejmenší spolufinancovaném magistrátem Hl. města Prahy.