Technologie samozřejmě nezastavíme. Proč také? Jsou všude kolem nás a naše děti se bez nich určitě v životě neobejdou. Vzpomínám si, jak jsem jako 13letá v hodině „informatiky a výpočetní techniky“ řekla profesorovi na gymnáziu, že já rozhodně ke své práci NIKDY nebudu počítač potřebovat. No musíte pochopit, že tehdy mě programovací jazyk Karel nikterak neoslovil a já uznávám, že nyní po 12 letech nezažívám den bez chytrého telefonu či notebooku. Někdy ale na ta léta s lákou vzpomínám…ale co naše děti, vyzkouší si někdy ještě ten osvobozující pocit bez internetu?
Určitě všichni řešíme stejnou otázku, kdy dát dítěti poprvé do ruky mobil či tablet? Myslíme na praktickou stránku – že můžeme mít dítě pod kontrolou 24 hodin denně, nebo jen chceme dítěti na chvíli zaměstnat pozornost? Chceme, aby bylo dítě dobře připraveno na nástup do školy, protože by mohlo být v první třídě out?
Děti ovšem na tom nejvíce pochopitelně lákají hry a poté mohou ztrácet i několik hodin pojem o realitě okolí.
Víte, že nejvíce svým dětem zakazují tablety a mobily rodiče z technologického prostředí? Dokonce Steve Jobs byl propagátorem tzv. pomalých technologií u svých dětí.
Studie totiž prokázaly, že digitální média ovlivňují frontální kortex, který ovládá výkonné funkce – včetně kontroly impulsů, podobným způsobem jako kokain. Díky nim se zvyšuje také hladina dopaminu a neurotransmiteru, což nám způsobuje pocit blaha.
Světoví vědátoři začali obrazovku nazývat názvy jako „elektronický kokain“ nebo „digitální heroin“. Je také prokázáno, že obrazovky zvyšují deprese, úzkosti a agresivitu a mohou vést až k psychotickým stavům spojeným se ztrátou kontaktu s realitou.
„Naše děti dostaly mobilní telefon až s nástupem do třetí třídy, bylo ale velice těžké jejich každoročním dopisům pro Ježíška“, říká maminka Hanka, která má doma 2 děti ve věku 10 a 13 let. „Zastávám ale názor, že pokud dětem věnujete dostatečnou pozornost, nabídnete jim možnost smysluplného trávení volného času a zprostředkujete jim kontakt s kamarády, tak si na tablet či smartfon ani nevzpomenou“, dodává maminka z Prahy.
Hanka vlastně poslechla odborníky, ti doporučují, aby dítě začalo s výukou za pomoc digitálních technologií dokonce až v 10-12 letech. Dopřejte tedy svému dítěti do těchto let ještě dostatek pohybu díky nejrůznějším sportovním kroužkům, přihlaste ho na kurz malování či hry na hudební nástroj. Kdy jindy, když ne teď?