S energickou Katkou se známe od gymnázia, chodily jsme totiž spolu do stejné třídy. Katka žije v Trutnově, je úspěšnou podnikatelkou, ale také maminkou 9 měsíčního Káji. Sice se kvůli vzdálenosti moc nestýkáme, nicméně tu nesmírnou energii a drive cítím po telefonu vždy na dálku. A když si prohlížím její fotky na FB, nechápu, jak to ta ženská dělá a mám potřebu tomu přijít na kloub. A tak jsme pro vás ženy, které podnikají a zároveň se starají o děti, připravily Deset důvodů, proč nepřestat podnikat s dětmi.
PRACOVAT PŘI DĚTECH JAKO PODNIKATELKA MUSÍTE, NEBO VÁM ZKRACHUJE FIRMA
No jo, je to tak. Pokud jste se kdysi dávno rozhodla, že začnete podnikat, má to své výhody i nevýhody. Záleží na úhlu pohledu. Pokud bych byla ten typ matky, co si opravdu užívá chození na písek, mateřská centra a celodenní neustálou péči o svého miláčka, mohla bych to brát jako velkou nevýhodu a možná bych i s podnikáním musela skončit. Jelikož ale ten typ nejsem, naprosto mi vyhovuje, že mezi to kojení, přebalování a „paci paci“ můžu občas vložit nějakou aktivitu, vyžadující trošičku jinou mozkovou kapacitu. A tady se dostáváme k bodu číslo dvě. Nesporná výhoda pracující matky je ta, že NESKONČÍTE ÚPLNĚ NEPOUŽITELNÁ. Netuším, jaké chemické reakce a jaký hormonální koktejl mají na to vliv, ale každá matka mi jistě potvrdí, že pokud trávíte nějakou dobu pouze s dítětem a netrénujete mozek, tak máte dokonce problém dát do kupy i souvislou větu, natož například někde lektorovat, či jednat s klientem. Pokud však občas mozeček některou z těchto aktivit potrénujete, nemusíte se nutně cítit tak, že místo mozku máte smetánku.
Co považuju za dost pozitivní, je fakt, že když už jdu na tu schůzku s klientem, nebo kamkoliv do společnosti, musím se takzvaně hodit do gala. Těžko říct, jestli bych nedopadla jako spousta těch matek, které se najednou přestanou líčit, česat a nedej bože začnou nosit pouze vytahaná trička s argumentem, že je to stejně jedno, když je dítě určitě poblinká. Co si budeme povídat. Není to, co to bývalo. K dokonalosti to má hodně daleko a občas prostě vyrazíte s mokrým flekem na sukni, s lehce pomačkaným sakem, nebo s balerínama místo lodiček, i když ty by se k tomu kostýmku hodily mnohem víc, nicméně BUDETE SE SNAŽIT VYPADAT DOBŘE, a to je hlavní.
Vždycky jsem razila tu teorii, že žena by se měla snažit udržovat všechny své životní role za každé situace. Měla by být sexy pro svého muže, měla by být dobrou matkou, měla by být tolerantní a milující partnerkou, taky třeba dobrou šéfovou, nebo úspěšnou manažerkou, kamarádkou a v neposlední řadě taky dcerou. Vždy v životě některá z těchto rolí převládá, ale myslím si, že pokud bych některou z nich úplně potlačila, například přestala být tou sexy ženou, nebo více či méně úspěšnou podnikatelkou, nebyla bych to já. Jako další důvod tedy uvádím to, že díky pracovnímu nasazení při dítěti se ženě podaří lépe DRŽET SI VŠECHNY ŽIVOTNÍ ROLE.
Není to samozřejmě nic snadného. Zorganizovat si čas, určit si priority, naplánovat všechno dostatečně dopředu tak, aby všichni byli spokojení, to chce už jistou dovednost. Pozitivum tedy je, že se PERFEKTNĚ ZDOKONALÍTE V TIMEMANAGEMENTU A ÚPLNĚ PŘESTANETE DĚLAT ZBYTEČNÉ VĚCI. Občas se to samozřejmě nezadaří tak, jak byste si představovala. Ale i to se dá řešit.
Pro mě je moje dítě středobod vesmíru a rozhodla jsem se, že tento můj postoj budu veřejně ventilovat. Je slušností zeptat se kolegů i klientů, zda někdo z nich nemá s přítomností prcka problém. Výhoda je, že Vám to nikdo nepřizná J, tudíž si ho berete s sebou všude tam, kde je to jen trošku možné. Z VAŠEHO DÍTĚTE SE TÍM PÁDEM STANE NEUVĚŘITELNĚ SPOLEČENSKÝ TVOR, který se nestydí, má rád všechny tety a strejdy a je nejspokojenější, když je mezi lidmi. Být doma jenom s mámou je pak děsná nuda, ale když přijdou tety a strejdové na pracovní kafe, to je paráda. Vždycky jim musí ukázat, co nového se naučil. Je fajn nemít doma závisláčka na matce. Myslím, že i partner to ocení, když dítě neřve, sotva maminka zavře za sebou dveře.
Když jsme u toho partnera, tak tady vidím obrovitánskou výhodu v tom, že díky tomu, že žena pracuje a vlastně vydělává, není to velké břímě uživit rodinu jen na něm. V dnešním světě už se doufám ve většině domácností nehraje na to, že muž musí být živitel rodiny. Když máte chlapa, co zase naopak občas zastoupí vás, uvaří, vykoupe a uspí, můžete si dovolit i ten komfort sednout si večer s notebookem na klíně, dát si jednu skleničku vína (opravdu jen jednu) a udělat něco, u čeho si vlastně odpočinete, ale co Vám zároveň vydělá i nějakou tu korunku do rodinného rozpočtu. NEMUSÍTE TEDY ŽÍT SKROMNÝ ŽIVOT NA MATEŘSKÉ, ale můžete své rodině dopřát stejný životní standard, jako měla před dítětem.
Díky tomu, že jsem žila nějaký čas v cizině, viděla jsem, jak to s mateřskou funguje jinde. Nezkoumala jsem to podrobně, ale tuším, že v žádné ze západních zemí neexistuje mateřská na tři roky. Ve velké většině je to maximálně roky dva, ale spíše rok, někde i půl. Ano, asi je fajn se dítěti věnovat naplno tři roky. Nicméně, matky, ruku na srdce, opravdu se těm dětem věnujete tzv. 24/7, neboli 24 hodin denně, 7 dní v týdnu? Nemyslím si… Sama na sobě cítím, jak mi vždy dochází energie a nápady. Při dvacátém kole „Karel, Karel, do pekla zajel, na bílém koni, čert ho tam honí…“, už mi značně hrabe. Syn to rozhodně ocení, protože už u toho dělám neskutečné grimasy, nicméně já cítím, že když si na dvě hodinky odskočím například ke klientovi, přijdu zpět a zase si toho mého miláčka ráda obejmu a jeho oblíbenou básničku mu znovu odrecituju. Přitom NEMÁM PROBLÉM PŘEPÍNAT Z REŽIMU MATKA, DO REŽIMU PODNIKATELKA a CÍTÍM SE NAPROSTO SPOKOJENÁ, VYROVNANÁ A ODPOČATÁ. Hodně matek pořád řeší, proč jejich dítě zlobí, často pláče apod.. Moje teorie je taková, že pokud má dítě šťastnou a spokojenou rodinu, je to vlastně to nejdůležitější, co mu můžou rodiče do života dát, protože prostředí, kromě genů, je to nejdůležitější pro formování osobnosti vůbec.
Nepřeju si nic jiného, než abych byla svému dítěti dobrou matkou a dala mu do života spoustu rad a osobních příkladů, jak se v tom dnešním světě prosadit, jak být šťastný, pozitivně naladěný a mít se dobře. Proto taky věřím, že když moje dítě dennodenně vidí svoji spokojenou pracující matku, vyroste z něj samostatný, spokojený a dostatečně sebevědomý jedinec, pro kterého bude NORMÁLNÍ, ŽE POKUD SE ČLOVĚK CHCE MÍT DOBŘE A MILUJE SVOJI PRÁCI, JE MOŽNÉ JI SKLOUBIT I S RODINOU.
Kdybych to měla celé nějak shrnout, tak někdy je ta práce s dětmi opravdu náročná. Stane se, že mám úplně volný den, nic nemusím a jsem opravdu jen ta matka na mateřské. Tyto dny si pak neskutečně užiju, protože je konečně klid! Mockrát jsem z úst mých kamarádek slyšela, že se na mateřské hrozně nudily. Poslední výhoda pracující matky je tedy tato: V ŽIVOTĚ NEVYSLOVÍTE VĚTU „MATEŘSKÁ JE NUDA“
Zdroj: Pro Family and Job z.s. Mgr. Kateřina Smékalová, senior manager Partners Financial Services, a.s., katerina.smekalova@partners.cz