S dětskou sedačkou za zády

Babí léto je v plném proudu, je čas vyrazit na pořádný výlet, protáhnout si faldíky, jak říkávaly naše babičky a zažít zase ten opojný pocit, kdy si vítr pohrává s našimi vlasy a chce se nám lítat. S dětmi šijou všichni čerti a trochu toho čerstvého povětří by jim také prospělo, jenže v tom je právě háček. Co s dětmi, zvláště malými prcky, co ujdou stěží jeden kilometr­? U táty na ramenou je sice fajn, ne však po celý den. Ideálním řešením se zdá být využití dětské krosny, především v nerovném terénu, kde kočárek nemá šanci. Tedy alespoň v případě, že s sebou nemáte doprovod v podobě dvou šlachovitých mužů, kteří bez okolků váš kočárek přenášejí klidně od rána do večera, hory ne hory. Jenže ochotní svalovci došli a nezbývá než si zaserfovat na internetu a zorientovat se v široké nabídce dětských nosítek. A co si vlastně vybrat?

Nejlépe na zkoušku

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že před realizací nákupu je pro začátek nejlepší si dětskou krosnu vypůjčit například od známých a vyzkoušet, zda v ní vaše dítko vydrží alespoň část dne. Pro tento účel je možné také využít půjčovny dětských potřeb, jedná se sice o placenou službu, nicméně poté budete mít jistotu, že má smysl dětskou krosnu domů pořizovat.

Myslete na svá záda

Běžnou součástí dětské krosny by měl být stavitelný zádový systém v závislosti na výšce vaší postavy. Můžete si díky němu snadno upravit popruhy na ramenou a změnit těžiště pro pohodlnější chůzi s krosnou. Zapnutý bederní pás dotažený k tělu zvýší komfort při nošení, navíc má dítě pocit bezpečí díky těsné blízkosti rodiče. Také celková hmotnost krosny hraje svou roli, při celodenním výletu pocítí vaše záda každé deko navíc.

Poloha dítěte

V krosně se dítě musí cítit příjemně, nemělo by být shrbené, jeho páteř by měla mít dostatečnou oporu, nožičky by měly být v pravém úhlu. Vychytávkou jsou stupačky na nožičky, kdy je dítě o stupačku opřené chodidlem a neškrtí si stehenní sval. Nožičky se dostatečně prokrvují a nedojde tak k nepříjemnému brnění při sundání dítěte z krosny na zem, což ocení rodiče při dlouhém treku, kdy dítě tráví hodně času v krosně. Posez by neměl být příliš nízko, dítě by němělo mít zabořený nosík do vašich zad bez možnosti rozhledu kolem sebe. Opěrky hlavy nejsou standard, dítě při spánku v krosně často klinká hlavičkou ze strany na stranu během vaší chůze. Jako částečnou oporu lze použít například mikinu provléknutou skrz madla krosny, nicméně dítěti to žádné velké pohodlí nepřinese a vy navíc přijdete o svršek, který by vám mohl chybět.

Místa není nikdy dost

Vyrazit na výlet je jedna věc, ale těch „krámů“, co se musí nutně vzít s sebou… plíny, vlhčené ubrousky, papírové kapesníčky, krém na zadeček, náhradní oblečení, pláštěnka, svačina na celý den, pití atd. Kdo má malé děti, ví, o čem mluvím. No jo, ale kam to všechno dát? Vyberete-li správně, bude mít krosna dostatečně velký úložný prostor, kam nacpete opravdu všechno a bude disponovat množstvím kapes. Čím více kapes tím lépe. Užitečné je především jejich umístění na bederním páse, kde jsou na dosah i za chůze.

Za každého počasí

Při výšlapu do přírody je třeba počítat se vším. I sebepřesnější předpověď počasí nemusí vždy na sto procent vyjít. Součástí krosny by rozhodně měla být integrovaná pláštěnka a odendávací stříška, kterou lze uschovat v batohu (přece ji nebudete tahat v ruce). Průzor v pláštěnce pro výhled dítěte nemusí být vždy výhrou, při změně klimatických podmínek dochází k zapaření uvnitř vlivem dechu mrňouska a ven nakonec vidět vůbec není.

Dostatek odpočinku

Během treku je vhodné si dělat pravidelné přestávky a dávat dítě takzvaně vyběhat. V krosně vám nevydrží sedět celý den v kuse, potřebuje pohyb. Pokud je to možné, nechte ho občas i kousek popojít samotné. Usne-li vám uvnitř, bude se hodit samostatně stojící krosna, kterou můžete postavit na zem a nechat dítě dospat.

 

Závěrem lze konstatovat, že ideální krosna neexistuje, na každé se dá nějaký nedostatek najít. Při výběru se samozřejmě lze orientovat i čistě podle ceny a spoléhat, že čím vyšší bude, tím vyšší bude i kvalita. Nemusí se to však vždy vyplatit. Je dobré si rozmyslet všechna pro a proti a teprve poté vyrazit na nákupy.

Přeji vám šťastnou volbu!

Zdroj: Pro Family and Job, Lucie Vencláková, www.nakrok.webnode.cz